Nuotrauka: iš viešų šaltinių
Be akivaizdžių priežasčių, pavyzdžiui, kalorijų pertekliaus, yra ir neakivaizdžių svorio veiksnių, apie kuriuos mažai kas susimąsto.
Ar norite numesti svorio, bet svoris ne dingsta, o vis auga? Be akivaizdžių priežasčių, pavyzdžiui, kalorijų pertekliaus, yra ir neakivaizdžių veiksnių, darančių įtaką svoriui, apie kuriuos mažai kas susimąsto. Nuo ko konkrečiai jums gali nepavykti numesti svorio, pasakoja „RBC-Ukraina”, remdamasi trenerio Jurijaus Popkos įrašu socialiniame tinkle „Facebook”.
Mitas apie dažną valgymą
Tikriausiai esate girdėję patarimą „valgyti mažai, bet dažnai”, kad numestumėte svorio. Ši rekomendacija reiškia, kad dienos racioną reikia padalyti į mažas porcijas, valgomas kas 2-3 valandas. Dažnai tai būna pusryčiai, užkandis, pietūs, dar vienas užkandis, vakarienė ir galbūt vėlyvas užkandis prieš miegą.
Iš kur kilo šis patarimas?
Šio patarimo šaltinis – profesionalus sportas, ypač kultūrizmas. Tačiau tik nedidelė dalis žmonių, norinčių numesti svorio, yra profesionalūs sportininkai.
Kultūrizme pagrindinis tikslas – priaugti raumenų masės, o tam reikia suvartoti daug kalorijų. Sportininkams, sveriantiems 90-100+ kg, per dieną reikia 3500-4000 ar daugiau kalorijų. Kad sutalpintų tokį maisto kiekį ir neišsitemptų skrandis, jie savo mitybą suskirsto į 5-6 ar daugiau valgymų.
Kodėl padalytas maistas neveikia paprastų žmonių?
Pasak Jurijaus, priešingai nei sportininkai, dauguma žmonių, siekiančių numesti svorio, gyvena sėslų gyvenimo būdą. Jų aktyvumas apsiriboja elektriniais paspirtukais, automobiliais, liftais ir darbu biure. Treniruotės 2-3 kartus per savaitę nekompensuoja mažo aktyvumo dienos metu.
Dažnai užkandžiaujantys žmonės dažnai valgo iš įpročio ar patarimo, o ne iš alkio. Dėl to sutrinka hormono leptino, atsakingo už sotumo jausmą, veikla.
Dažnai užkandžiaujant leptino kiekis kraujyje nuolat padidėja, todėl atsiranda atsparumas leptinui. Organizmo ląstelės nustoja reaguoti į leptiną, o tai sukelia nuolatinį alkio jausmą ir persivalgymą.
Atsparumas insulinui
Dažnas užkandžiavimas, ypač angliavandenių užkandžiavimas, sukelia atsparumą insulinui, todėl dar sunkiau numesti svorio.
Netinkamas maisto pasirinkimas
Jei į dažną valgymą įtrauksite nesveiko maisto, pavyzdžiui, greitų pusryčių, miltinių produktų ir saldumynų, svorio augimas bus neišvengiamas.
Psichologinis aspektas
Daugelis žmonių, bandančių numesti svorio, renkasi lengviausią kelią – „valgyti mažiau, bet dažniau”. Jie nepasirengę keisti mitybos įpročių ir vesti aktyvaus gyvenimo būdo. Tai veda prie sulieknėjimo ir nusivylimo.
Ką daryti?
- Atsisakykite dalijamo maisto
- Pereikite prie 2-3 valgymų per dieną, kad atstatytumėte leptino ir insulino jautrumą.
- Subalansuota mityba
- Į savo mitybą įtraukite baltymų, riebalų ir sudėtinių angliavandenių.
- Fizinis aktyvumas
- Reguliari mankšta padės deginti kalorijas ir pagerins medžiagų apykaitą.
- Porcijų kontrolė
- Išmokite atpažinti alkio ir sotumo signalus.
- Sveikas miegas
- Nepakankamas miegas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir prisidėti prie svorio augimo.
- Kreipkitės į specialistą
Jei negalite išspręsti problemos savarankiškai, kreipkitės į dietologą arba endokrinologą.