Nuotrauka: iš viešų šaltinių
Prieš dėvint naujus drabužius, juos reikia išskalbti ne tik dėl higienos sumetimų, bet ir siekiant pagerinti jų kokybę.
Ar skalbti naujus drabužius – klausimas, kuris rūpi daugeliui žmonių. Nusipirkote naują drabužį ir norite jį iš karto pasimatuoti, kad galėtumėte pasipuikuoti nauju drabužiu? Tačiau toks skubėjimas gali būti pavojingas jūsų sveikatai! RBC-Ukraina paaiškina, kodėl svarbu skalbti naujus drabužius prieš pirmą kartą juos panaudojant ir kaip tai daryti teisingai.
Prie drabužių prisilietė šimtai žmonių
Visą kelią nuo gamyklos iki jūsų drabužių spintos drabužis susiduria su daugybe žmonių. Jį liečia gamybos darbuotojai, pervežėjai, sandėlio darbuotojai, pardavėjai ir klientai, kurie gali jį pasimatuoti parduotuvėje.
Gabenimo metu drabužiuose kaupiasi dulkės ir mikroorganizmai, kurie gali sukelti alergines reakcijas ar odos sudirginimą. Ypač pavojingi yra prakaito, kosmetikos ir kitų higienos priemonių pėdsakai, kurie lieka po pritaikymo.
Ant audinių nusėdusios bakterijos, virusai ir grybeliai gali sukelti odos ligas ar infekcijas. Kai kurie patogenai gali ilgai išlikti ant drabužių ir kelti pavojų jūsų sveikatai. Todėl net ir naujus drabužius prieš dėvint reikėtų išskalbti.
Audinys yra prisotintas cheminių medžiagų
Kad drabužiai atrodytų patraukliai, gamintojai audinius apdoroja įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Dažikliai, antistatinės medžiagos, minkštikliai ir medžiagos nuo raukšlėjimosi padeda išlaikyti spalvą, formą ir malonų pojūtį.
Kai kurios medžiagos gali likti audinio paviršiuje ir sukelti dirginimą, niežulį ar net alergines reakcijas. Be to, kai kurie gamintojai naudoja specialias dangas, kad drabužis transportavimo metu nesusitrauktų.
Visas šias medžiagas geriau nuplauti prieš dėvint, kad išvengtumėte galimo diskomforto ir nemalonių pasekmių sveikatai. Tai ypač pasakytina apie drabužius, pagamintus iš sintetinių audinių, kurie gali sukaupti daugiau cheminių komponentų nei natūralios medžiagos.
Skalbimas padaro drabužius malonesnius ir ilgaamžiškesnius
Prieš dėvint naujus drabužius, juos reikėtų išskalbti ne tik dėl higienos sumetimų, bet ir siekiant pagerinti jų kokybę. Po pirmojo skalbimo audinys tampa minkštesnis, malonesnis kūnui ir patogesnis dėvėti.
Kai kurios medžiagos po sąlyčio su vandeniu gali šiek tiek pakeisti dydį, todėl skalbimas padeda nustatyti, kaip drabužis tiks ateityje. Be to, pirmojo skalbimo metu iš drabužio gali išsiskirti dažų likučiai, todėl sumažėja rizika, kad jų pateks ant jūsų odos ar kitų daiktų.
Nauji tekstilės gaminiai dažnai turi specifinį kvapą, atsiradusį dėl cheminio apdorojimo, todėl skalbimas padeda jo atsikratyti. Reguliarus skalbimas taip pat padeda audiniui tolygiai nusidėvėti, todėl drabužiai ilgiau atrodo geriau.
Kaip teisingai skalbti naujus drabužius?
Siekiant išsaugoti audinio kokybę ir veiksmingai pašalinti visus nešvarumus, pirmasis skalbimas turėtų būti specialus. Nuimkite visas etiketes, etiketes ir smeigtukus, kad jie nepažeistų audinio ir skalbimo mašinos. Išverskite drabužį į kitą pusę, kad jis geriau išlaikytų spalvą ir formą.
Pirmasis skalbimas gali išplauti dažus, todėl drabužius skalbkite atskirai arba su panašaus atspalvio drabužiais. Naudokite etiketėje nurodytus skalbimo nustatymus arba skalbkite rankomis šiltame vandenyje. Skalavimo metu įberkite pusę puodelio valgomosios sodos, kuri padės neutralizuoti cheminių medžiagų likučius.
Džiovinkite drabužius gerai vėdinamoje patalpoje, venkite tiesioginių saulės spindulių, kad jie neprarastų spalvos. Jei audiniui reikia specialios priežiūros, prieš skalbdami patikrinkite gamintojo rekomendacijas, kad nesugadintumėte gaminio.